Rok 2020
Výzva FIRST Global Slovensko 2020 bola zameraná na pomoc našim lesom, ktorých chceme zbaviť odpadu. Pripravili sme Otvorené majstrovstvá Slovenska v robotike, do ktorých sa mohli zapojiť študenti z celého Slovenska. Veľkolepé finále sa malo konať na jar 2020 v Košiciach, no prekazila ho svetová pandémia súvisiaca s ochorením COVID-19, a teda následné hygienické a bezpečnostné opatrenia prijaté Vládou SR na podnet ÚKŠ SR a ÚVZ SR.
Aj napriek nepriaznivej situácii s ochorením COVID-19 nás pozitívne myslenie počas roka neopúšťalo. Majstrovstvá sme presunuli na rok 2021 a pevne veríme, že sa nám ich podarí usporiadať. Zároveň sme využili čas, ktorý nám korona darovala, na zapojenie do rôznych iných projektov a vytvorenie zaujímavých spoluprác.
Naše úspechy
Medzi úspechy roka 2020 pre naše občianske združenie jednoznačne patrí vytvorenie spolupráce s (f)ITcubator Poprad, ktorý nám umožnil pracovať s talentmi a zorganizovať školenie pre mentorov zo slovenských stredných škôl, za čo im srdečne ďakujeme!
Celosvetová olympiáda bola z pochopiteľných dôvodov zrušená, resp. presunutá do online priestoru. Nezaváhali sme, zostavili sme tím mladých nadšencov a zúčastnili sme sa výzvy FIRST Global Online Challenge, ktorá prebiehala v letných mesiacoch 2020. Postupne boli zo strany organizátora zverejňované rôzne čiastkové výzvy, ktoré sa týkali napr. riešenia lokálnych problémov – náš tím sa zameral na čistenie lesov, na snahu zbaviť lesy odpadu a pomôcť tak Slovensku s triedeným odpadom. Z technických výziev spomenieme konštrukciu predimenzovaného zariadenia, ktorého úlohou bolo splniť jednoduchú úlohu – posun loptičky nepriamo a zložito a vytvoriť k tomu sprievodné video, čo náš tím hravo zvládol. Úspešné bolo riešenie výzvy so zadaním vytvoriť animáciu súťaže FIRST Global Challenge. Aj v tejto disciplíne preukázali naši študenti talent, kreativitu a schopnosť riešiť úlohy v tíme.
Veľkým úspechom sa skončilo naše zapojenie do zaujímavej súťaže 1. Tatranský Hackathon, ktorá sa konala od 24.9 do 27.9. Záštitu nad organizáciou hackathonu prevzalo Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Počas štyroch dní sa v coworkingovom inovačnom centre (f)ITcubator účastníci súťaže zoznámili s novými technológiami, procesmi vo verejnej správe a jej prostredí, IoT a AR/VR trendmi a inováciami, ako aj s modernými metódami programovania. Hlavným cieľom hackathonu bola podpora vzdelávania, motivácia mladých ľudí v IT aktivitách a zapojenie sa do spoločenských výziev. V silnej konkurencii tímov sme #Tatrahack ovládli s aplikáciou CSTAR, ktorá bola zameraná na sledovanie kvality ciest, a vyhrali prvú cenu, ktorú nám odovzdal minister dopravy Andrej Doležal.
Aj keď je rok 2020 navždy spätý s pandémiou a negatívnymi dôsledkami súvisiacimi s COVID-19, my ho vnímame ako úspešný rok, ktorý nás dokázal zoceliť a zároveň posunúť ďalej v práci s mladými talentovanými ľuďmi so záujmom o STEM, ktorým patrí budúcnosť.
ĎAKUJEME!