Príbeh slovenského tímu 2017

Americká nezisková organizácia FIRST, stojaca za mnohými súťažami v robotike po celom svete, sa rozhodla v roku 2017 usporiadať prvý ročník medzinárodnej Olympiády v robotike FIRST Global. Súťaž je zameraná okrem medzinárodnej spolupráce aj na globálne problémy. V tomto ročníku sa organizátori súťaže snažia upozorniť na nedostatok pitnej vody v rozvojových krajinách.

Dean Kamen, prezident FIRST, oslovil bratislavské bilingválne gymnázium GALILEO School za účelom zostavenia tímu siedmich študentov vo veku od 14 do 17 rokov, ktorý by reprezentoval našu krajinu. Škola nezaváhala a už na jar 2017 sa vybrní študenti pripravovali na súťaž. Tá sa konala 16.-18. júla 2017 vo Washingtone DC.

Študenti vybraní do reprezentácie museli prejsť troma kolami pohovorov. Preverovali sa ich odborné vedomosti a skúsenosti, jazykové schopnosti a kooperácia v tíme. Každý z vybraných študentov je výnimočný a mimo akademických výsledkov, o ich budúcej účasti rozhodovala schopnosť tímovo pracovať a samozrejme nadšenie. Spájal ich záujem o robotiku a programovanie. FIRST Global bola a je vynikajúca príležitosť na využitie ich talentu a reprezentáciu Slovenska.

Na prípravu na prvý ročník FIRST Global mali iba približne 3 mesiace, a to pre nich znamenalo veľký stres súvisiaci s nutnosťou vytvoriť design, poskladať a naprogramovať robota schopného súťažiť a vyhrať.

Slovensko malo na FIRST Global Challenge 2017 jedinečnú šancu sa prezentovať svojimi najtalentovanejšími študentmi. Prve tri miesta obsadili v prvom ročníku Team Europe, Polsko a Armensko. Slovenský tím bojoval sústredene, ale stačilo to len na 132. miesto, aj keď hneď v prvom zápase (zo šiestich) dosiahol jeden z najlepšich výsledkov turnaja. Všetci účastníci sú však víťazi. Vlastnoručne postavené roboty vydržali a študenti sa naučili množstvo nových vecí a možno ich to bude mnohých inšpirovať k štúdiu strojárstva, vedy alebo techniky. A o to v prípade FIRST ide, pomocou športoveho formátu inšpirovať čo najviac mladých ľudi k štúdiu technologií, ktoré sú univerzálne a nepoznajú hranice. Raz možno táto nastupujúca generácia pomôže svojimi vynálezmi vyriešiť problém chudoby vo svete. FIRST Global Challenge 2018 bude v Mexiku.

Ak máte záujem nám pomôcť s prípravou slovenskej reprezentácie pre ročník 2018 alebo by ste radi získali akékoľvek ďalšie informácie, neváhajte nás kontaktovať na info@firstglobal.sk.