Predstavujeme vám Team Slovakia 2022

Víťazné tímy z celoslovenskej súťaže v robotike a programovaní FIRST Global, žiaci SPŠ Myjava a Gymnázia zo Žiaru nad Hronom, sa spojili do jediného tímu, aby spoločne reprezentovali Slovensko na jeseň v Ženeve na medzinárodnom kole FIRST Global 2022. Každý z nich je kreatívny, technicky a ekologicky zameraný a plný energie.

Žiaci zo Strednej priemyselnej školy v Myjave sú:

 • Karin – navrhuje konštrukciu robota a stará sa o sociálne siete tímu
 • Martin – stavia robota a navrhuje inovatívne riešenia v konštrukcii
 • Jakub – stará sa o stavbu robota a dobrú náladu v tíme
 • Richard – konzultuje nápady a riešenia konštrukcie robota
 • Andrej – hlavný programátor Myjavského tímu
 • Rastislav – návrhy hardvérových riešení mení na realitu
 • Pavol – stará sa popri konštrukcii robota aj o materiálne zabezpečenie tímu
 • Tomáš – zameraný na stavanie robota, pomoc s akoukoľvek úlohou a na tímový Carbon Capture projekt

Žiaci z Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom sú:

 • Martin – hlavný programaátor tímu zo Žiaru a konštruktér
 • Patrik – zodpovedný na stavbu robota a 3D tlač
 • Dominik – stará sa o programovanie a administratívne stránky tímu a hry
 • Tamara a Marek – programátori a návrhári kreatívnych hardvérových riešení
 • Dávid, Gregor a Vladimír – zameraní na stavbu a testovanie robota

Žiaci zo Žiaru nad Hronom sa navyše podieľajú na organizácii robotických workshopov s rôznymi typmi stavebníc a v popularizovaní robotiky.

Všetci členovia Tímu Slovensko sú nadšení z možnosti zúčastniť sa 2022 FIRST Global Challenge a tešia sa na zdolávanie nových výziev, na nové skúsenosti a na posúvanie svojich osobných možností a hraníc.

Talentovaných študentov z Tímu Slovensko môžete na ich ceste do Ženevy finančne podporiť na tomto linku.

Tohotročná výzva FIRST Global Challenge: Carbon Capture

2022 FIRST Global Challenge sa bude niesť v znamení dôležitosti udržania uhlíkovej neutrality v hre zvanej Carbon Capture.

V každom hernom kole sa spojí 6 náhodne vybratých tímov reprezentujúcich rôzne národy, aby spoločne zosnovali riešenia a stratégie uskladnenia oxidu uhličitého v atmosfére, ktoré dopomôžu spomaliť dôsledky klimatickej krízy. Cieľom Carbon Capture je, aby tímy spolupracovali na uskladnení čo najvyššieho počtu uhlíkových častíc, následne sa tímy rozdelia do dvoch regionálnych aliancií, aby sa lokálne zamerali na dlhodobé uskladnenie oxidu uhličitého.

Tím Slovensko momentálne pracuje na prototypovaní robota, ktoré prebieha súčasne na Myjave aj v Žiari nad Hronom.

Kľúčové časti robota sú podvozok – robot musí byť ľahko ovládateľný a výkonný, strielač loptičiek – úlohou robota je uskladňovať loptičky do nádoby, ktorá je umiestnená vo výške 2m a výťah – robot sa na konci hry musí zavesiť a vytiahnuť na rameno vo výške 1,7m.

V hre Carbon Capture sa spojí 6 tímov reprezentujúcich rôzne národy, aby spoločne zosnovali stratégie uskladnenia oxidu uhličitého v atmosfére, ktoré pomôžu spomaliť dôsledky klimatickej krízy. Cieľom hry je, aby hráči a ich roboti uskladnili čo najvyšší počet uhlíkových častíc znázornených v podobe farebných loptičiek. Využiť môžu tri metódy, pričom každá z nich simuluje iný typ procesu zachytávania oxidu uhličitého z atmosféry. Zvíťazí tím, ktorý v jednotlivých výzvach nazbiera so svojím robotom najviac bodov.

Súťaží sa tiež v disciplíne New Technology Experience: Carbon Countermeasures, v ktorej je úlohou tímu vytvoriť inovatívne riešenie, ktoré by mohlo pomôcť našej spoločnosti bojovať s narastajúcim množstvom oxidu uhličitého v atmosfére. Detailné pravidlá hry sú dostupné na https://first.global/fgc/.

Slovenský tím prišiel s nápadom, ako prispieť k zachytávaniu emisií oxidu uhličitého aj vďaka vozidlám so spaľovacími motormi v podobe kapsule umiestnenej vo vnútri vozidla. Automobil vďaka nej dokáže vypúšťať očistený vzduch a zároveň znižovať emisie skleníkových plynov v cestnej doprave, ktoré predstavujú jednu z najväčších zdrojov znečistenia ovzdušia.

Slovenskej reprezentácii sa podarilo svojím nápadom prebojovať do svetovej top 10 a svoj projekt budú môcť predstaviť naživo už o týždeň, 13.-16. októbra, v Ženeve.

Video s vyhlásením témy medzinárodného kola FIRST Global:

Video s vyhlásením oficiálnej hry tohtoročnej medzinárodnej výzvy: