Ďakujeme JurajVie za zdieľanie tejto témy. Môžete sa tešiť aj na ďalšie témy, FIRST Global Slovakia bude postupne uverejňovať viacero blogov o alternatívnych zdrojoch energie.
Zdroje energie sú jedným z najväčších problémov ľudstva. Počnúc vetrom v plachtách lodí, cez vodné, či veterné mlyny až po rádioaktívne nuklidy v jadrových elektrárňach produkujúcich tony rádioaktívneho odpadu. Dlho bola odpoveďou na nedostatok zdrojov energie ťažba uhlia, ropy a zemného plynu. Tieto zdroje energie sa stále vo veľkej miere využívajú napríklad v USA. Čo si však počneme po tom, čo dojdú? Jednou z odpovedí by mohla byť jadrová fúzia. Krásny spôsob, ako si na Zemi vytvoriť mini Slnko a získať tak viac energie ako kedykoľvek doteraz. Nešťastné udalosti nedávnej histórie ako napríklad Hirošima, Černobyl či Fukušima nás však učia pozerať sa aj po iných alternatívach. Pre každý prípad.
Jednou z (v istom zmysle) perspektívnych technológií, ktorú vynašli vedci z Berkeley, je výroba elektriny z vírusov. Táto technológia využíva naše poznatky o piezoelektrickom jave, t.j jave, pri ktorom sa vďaka mechanickej deformácii (napr. stláčaní) vytvára v látke elektrina. Vírusy treba najskôr treba poukladať, aby nemali kam pri stláčaní ujsť. Potom zabezpečiť, že sa usporiadajú tak, aby stláčaní naozaj vyrábali energiu. Podobne ako treba uložiť veľa malých bateriek aby sa správali ako jedna veľká. Pri vírusoch takéto usporiadanie vyzerá ako štetinky, či tyčinky mikroskopických rozmerov naskladané vo vrstvách. Takáto tenulinká vrstva vírusov ktorá by stláčaním vytvárala energiu by sa potom dala aplikovať kdekoľvek, kde sa stráca energia a zároveň vytvára tlak, čo sa deje napríklad v topánkach pri chôdzi alebo behu, na schodoch, na karosérii auta pri jazde a pod.
Ďakujeme JurajVie za zdieľanie tejto témy a prípravu fantastického videa.
Vždy aktuálne novinky o našom tíme nájdete na našom facebooku.