Slovenský tím FIRST Global 2018

Počuli ste už o robotickej olympiáde FIRST Global? O robotoch, ktoré menia svet?

FIRST Global logo

Každý rok sa mladí ľudia vo veku 15 až 17 rokov stretávajú, aby súťažili v konštrukcii, dizajne a programovaní robotov. Sú to roboty, ktoré menia svet. Súťažia v úlohách, ktoré sú v súlade s výzvami OSN pre trvalo udržateľný rozvoj. Vďaka robotom a jazyku technológií vznikajú nové priateľstvá bez predsudkov medzi študentami z celého sveta. Slovensko reprezentujú úspešní stredoškoláci, ktorí patria medzi hviezdy národných a medzinárodných robotických súťaži akou je napríklad FIRST Lego League. Minulý rok niektorí z nich reprezentovali Slovensko
vo Washingtone s podporou slovenského veľvyslanca v USA.

V roku 2018 opäť vycestovali počas 15.-18. augusta do Mexico City, aby opäť reprezentovali svoju krajinu. Naše občianske združenie FIRST Global Slovensko je oficiálnym partnerom Nadácie FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) a má za cieľ popularizovať vzdelávanie v oblasti vedy a techniky prostredníctvom atraktívnych robotických súťaží.

Chceme sa poďakovať všetkým čo nás podporili, bez nich by naša cesta do Mexika nebola možná.

Hlavný partner:
ENERGOCHEMICA TRADING a.s., ktorá je súčasťou skupiny ENERGOCHEMICA

Partneri:
Deltech, a.s. | Sirius, n.o. | Evanjelická spojená škola, Liptovský Mikuláš
Mesto Liptovský Mikuláš, AF-CAR, s.r.o., WEGA LH, s.r.o., WANAKA education, s.r.o. , Jazyková škola Kronelingua, MK alarm, s.r.o.

Podporovatelia:
Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis | Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR | Bratislavský samosprávny kraj | Gymnazium M. Rúfusa, Žiar nad Hronom

Individuálni darcovia cez portál Darujme.sk

Vám všetkým už patrí naše veľké: ĎAKUJEME!

Ak vás náš príbeh zaujal a chceli by ste nás podporiť na našej ceste do Mexika, môžete tak stále urobiť zdieľaním našej stránky alebo nám môžete prispieť na stránke: https://firstglobal.darujme.sk/2301

Ponúkame vám možnosť byť súčasťou vzrušujúceho „športového“ zážitku, v rámci ktorého bude slovenský tím intenzívne plniť súťažnú úlohu. Jej cieľom je upozorniť na dopady využívania rôznych foriem výroby elektrickej energie od veternej, cez solárnu až po konvenčné metódy.

Martin, kapitán tímu

„Myslím že FIRST Global bude pre mňa skvelá skúsenosť aj do budúcna a dúfam, že prinesiem do tímu svoje know-how, ktoré pri spojení so všetkými v tíme pomôže vytvoriť konkurencieschopný stroj.“

Martin je žiakom osemročného Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom, kde aj býva. Už od malička mal vzťah k technike. Už ako tretiak na základnej škole pracoval so stavebnicou LEGO Mindstorms a od primy spolu s Adamom úspešne reprezentujú školu na robotických súťažiach ako FIRST Lego League, Trenčiansky Robotický deň alebo Robotický Battle na Alejovej. Kedže sú už na niektoré súťaže “veľkí”, pomáhajú pri ich organizácii ako rozhodcovia.

Okrem krúžku robotiky sa Martin venuje elektronike aj doma. Vytvára rôzne projekty s Arduinom, Raspberry Pi či Pine64. Špeciálne obľubuje DIY projekty a OpenSource riešenia. Snaží sa prepojiť už existujúce možnosti a vytvoriť z nich niečo nové napr. Moderné vianočné osvetlenie, Smart Home alebo custom dron z 3D tlačiarne.

Okrem techniky sa venuje aj hudbe. Tento rok absolvuje 2. cyklus v hudobnej škole na hre na bicie nástroje. Minulý školský rok absolvoval v ZUŠ odbor Počítačová grafika, kde sa venoval tvorbe plagátov, vizitiek, webových stránok, foteniu, videu, ale aj drevorezbe.


Adam

„Budem sa podieľať najmä na konštrukcii robota, z ktorej urobím silnú stránku nášho tímu.“

Adam pochádza zo Žiaru nad Hronom. Má 17 rokov a navštevuje LEAF Academy v Bratislave, medzinárodnú internátnu školu pre budúcich lídrov. Popri tom sa taktiež usiluje aj o získanie slovenskej maturity. Už od detstva ho facinovali stroje, roboty a hlavne autá. Neskôr, po prestupe na Gymnázium Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom dostal možnosť pracovať s LEGO Mindstorms. Najprv spolu s Martinom chodievali na krúžok, neskôr začali súťažiť v oblasti robotiky ako FIRST Lego League, Trenčiansky robotický deň alebo Robotický battle na Alejovej v Košiciach.

Postupom času sa s Martinom zlepšovali a vďaka ich vytrvalosti sa im podarilo dostať na Stredoeurópske kolo FIRST Lego League krajím V4, kde sa umiestnili na 11. mieste, čo sa doposiaľ nepodarilo žiadnemu inému tímu zo Žiaru nad Hronom. Na Trenčianskom robotickom dni sa umiestnili v roku 2017 a 2018 v kategórií Follower easy 5. z celého slovenska (vyše 50 tímov) a v kategórií DoIt na 2. mieste. V Košiciach na Alejovej skončili 2. z celého Slovenska v katerórií LEGO Racing v roku 2016 a 2017.

Adam sa pri stavbe robotov venuje hlavne hardware-u, za ktorý získal niekoľko ocenení, ako napríklad “Najlepší robot na turnaji” v roku 2015 a 2016 na súťaži First Lego League. Teraz, keď už nemôže súťažiť, doborvoľníči na súťažiach First Lego League alebo RoboCup. Okrem robotiky sa venuje športom fitness, florbalu a yoge. Má rád zvieratá (doma má dvoch kocúrov, papagája a rybu 🙂 ), Game of thrones, Metallicu a staré autá. Tiež rád chodieva na turistiku – najmä do Vysokých Tatier.


Tomáš

„FIRST Global vnímam ako obrovskú príležitosť využiť svoje schopnosti a pomôcť tímu akýmkoľvek spôsobom. Najviac sa pravdepodobne budem venovať PR a všetkej navyše práci čo bude popri programovaní a stavaní stroja treba.“

Tomáš pochádza zo Žiaru nad Hronom a už siedmy rok študuje na Gymnáziu Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. K technike a k počítačom začal prejavovať záujem keď mal asi desať rokov. Už vtedy vedel že v tejto oblasti chce raz pracovať. Ako malý chodil na výtvarnú výchovu do ZUŠky. Aj keď sa tým jeho schopnosť kresliť rozvinula, skutočné uplatnenie svojho talentu našiel v počítačovej grafike, ktorej sa neskôr aj s Martinom venovali.

K programovaniu a robotom sa dostal prvýkrát v prime. Vtedy ešte nevedel prakticky nič o počítačoch a ani robotoch, ale prihlásil sa do krúžku programovania LEGO robotov, tam sa dostal k programovaniu robotov LEGO Mindstorms. Odvtedy sa zúčastňoval súťaží First Lego League. K jeho tímu časom pribudli aj Martin s Adamom. Jeho pozícia v tíme sa však časom menila. Spočiatku sa venoval hlavne robotovi, no neskôr zistil že jeho skutočný potenciál je vo vypracúvaní research projektu a v komunikácii s rozhodcami. V roku 2016 tiež využil svoju znalosť angličtiny a pomáhal s komunikáciou na stredoeurópskom kole FLL.

V súčasnosti sa venuje programovaniu aj mimo školy, najmä na školskom projekte, kde programuje aplikáciu pre desktopy. Programuje najmä v jazyku C# ale učí sa aj iné programovacie jazyky. Je však samouk, v škole sa na hodinách nedostane k detailnejším oblastiam informatiky a preto sa snaží učiť sa sám. Vo voľnom čase hrá na klasickú gitaru, programuje, pracuje so zvukom a venuje sa grafickému dizajnu. Má rád fantasy knihy, komixové filmy, z hudby si rád vypočuje väčšinu žánrov no najviac má rád tvrdú hudbu z 80. tych rokov minulého storočia.

Oliver

„S mojimi skúsenosťami, vynaliezavosťou a fantáziou určite pomôžem tímu a spolu vytvoríme robot, ktorý obstojí v konkurencii ostatných krajín.“

Oliver je perspektívny stredoškolák. Má 16 rokov a býva v Liptovskom Mikuláši. Od malička žil Nemecku, kde chodil päť rokov do školy. V šiestom ročníku prišiel späť na Slovensko a v súčasnosti študuje na Evanjelickom gymnáziu Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši. Robotiku začal spoznávať keď na Vianoce dostal LEGO Mindstorms a zostrojil prvého robota, autíčko, ktoré nenarazí do steny. Odvtedy sa k Legu pravidlne vracia a snaží sa vytvoriť čoraz komplexnejšie roboty.

Doma sa Oliver venuje aj ďalším projektom, na ktorých sa neustále učí, získava nové skúsenosti a rozvíja kreatívne myslenie. V súčasnosti pomáha ocovi s agrotechnikou. Vymýšľajú a konštruujú sejačku na mak a box na včelie plásty, ktoré sa ošetrujú proti klieštiku teplotou a aby sa plásty nevysušili musia zároveň zvlhčovať prostredie.

Mimo robotiky a techniky Oliver pláva a hrá na klavíri. Má psa, ktorého pravidelne venčí, hráva počítačové hry, venuje sa farme a včelám. Učí sa programovať v jazyku C na programovatelnej doske MikroElektronika. V lete si zas zlepšuje koordináciu quadrocoptera. Nevdzáva sa ľahko a má rád výzvy.

Viliam

„FIRST Global bude opäť úžasná skúsenosť, z ktorej sa niečo nové naučíme a vytvoríme nové priateľstvá, či už v tíme, alebo medzinárodné.“

Viliam je 16-ročný študent bilingválneho Gymnázia Galileo School v Bratislave. Minulý rok sa zúčastnil na FIRST Global ako kapitán slovenského tímu. Tohtoročným členom tímu určite pomôže nielen znalosťami, ktoré som minulý rok pri práci na robotovi získal, ale aj s prekonávaním jazykových bariér svojimi komunikačnými schopnosťami v angličtine a španielčine.

Viliamovymi cieľmi do budúcnosti je absolvovať pilotský kurz (PPL), študovať Aeronautiku na Glasgow University a pracovať ako Inžinier alebo Astronaut pre ESA alebo pre súkromnú spoločnosť ako napríklad SpaceX. Dokáýe si predstaviť, že by jedného dňa pracoval aj ako samostatný herný dizajnér, ak by sa rozhodol pre inú cestu (a v tom prípade možno aj ako kaskadér).

Okrem štúdia sa Viliam venuje robotike, fyzike a matematike, ale aj bicím, programovaniu a parkouru. Rád skúša nové veci a vždy sa chce zlepšovať v tom čo ho baví.

Úspech Team-u Slovakia 2018

Členovia tímu vybratí z rôznych kútov Slovenska sa od jari 2018 stretávali a plánovali svoju činnosť a stavbu robota. Od 26. mája 2018, kedy spoločne otvorili robotickú stavebnicu, usilovne stavali, programovali, testovali a vylepšovali jednotlivé časti a funkcie robota. 9. augusta 2018 slávnostne predstavili dokončeného robota Aurela Slovensku, ale aj ministerke školstva Martine Lubyovej, ktorá prišla osobne na tlačovú konferenciu slovenský tím podporiť. Za prijatie v Mexiku po našom prílete a za mnohé praktické rady a informácie ďakujeme slovenskej veľvyslankyni v Mexiku Alene Gažúrovej.

V Mexiku získal Team Slovakia prestížne ocenenie *** Judges Award – Technical ***, ktoré sa udeľuje v prípade, že sa všetci porotcovia rozhodnú oceniť jedinečné úsilie tímu a jeho výkon v oblasti technických schopností a zručností. Je to obrovský úspech a ocenenie práce členov tímu!